Vodáctví je v naší zemi hluboce zakořeněný životní styl a sportovní odvětví, což můžete snadno posoudit i úspěšností v olympijských disciplínách vodních slalomářů v umělých slalomových kanálech. Vodáci profitovali i za socialismu, tehdy se lodě převážely do cílových míst nákladními vlaky a například v Suchdolu nad Lužnicí byl pro ně zřízen speciální oplocený areál. Jak šel čas, železnice se přestala tímto fenoménem zabývat, protože si již lidé začali převážet lodě sami na přívěsných vozících, anebo využívají půjčoven vodáckého vybavení.
Mít k dispozici vlastní vůz s přívěsem je však velmi výhodné, například pro uložení bagáže, se kterou se nemusíte vláčet v průběhu plavby, a v takovém autě může být uložena i zásoba pitné vody. Možná vám připadá pořízení kanystrů 20 l na vodu pro vodáky zbytečné, vždyť je všudy kolem vody dostatek, ale pít vodu z řeky je riskantní i ve velmi čistých horských oblastech.
Kanystr s vodou je jedna ze základních pomůcek, bez nichž se neobejdete zejména v prostředí, kde stanujete mimo kempy. Není-li to vysloveně zakázáno, nocleh v divočině nemá chybu a pochopitelně tu nenarazíte na žádný vodovodní kohoutek ani na obchod s potravinami. Vyplatí se proto mít větší zásobu s sebou již z předchozího místa, kde lze ještě vodu do kanystrů načepovat.
Výhodou kanystrů je to, že jich můžete vézt v autě typu dodávky třeba deset. Voda se pro více osob hodí na vaření, hygienu a samozřejmě na pití. Uvědomte si, že zatímco bez jídla vydržíte bez problémů celý týden, zatímco bez vody sotva dva až tři dny. Neměli byste však zapomínat udržovat kanystry v čistotě, aby se uvnitř nerozmnožovaly bakterie, což hrozí hlavně za teplého slunečného počasí. Vyplácí se kanystry s vodou ukládat někam do stínu a v případě potřeby je můžete ponořit i o říční vody, která vodu v kanystru bude zvenčí ochlazovat.