Zotify

Otázku financí určitě nelze brát na lehkou váhu. Ten, kdo je nemá k dispozici, je totiž permanentně v ohrožení, že nebude za něco schopen zaplatit.

Vypěstujte si bylinky doma

Čerstvé bylinky jsou nejen krásné a zdravé, navíc překrásně provoní kuchyni, a také jídlo díky nim bude chutnější než se sušenými bylinkami. Tymián, bazalka, máta, libeček, šalvěj, majoránka… sami se rozhodněte, které z nich si vypěstujete. Pěstování čerstvých bylinek doma v květináči je velmi jednoduché. Stačí truhlík nebo miska, substrát, osivo a pár našich rad, a můžete si snadno založit bylinkářství u vás v kuchyni.

Semínka nebo sazeničky?
Pokud jste v pěstování začátečník, raději si kupte bylinky již předpěstované přímo v zahradnictví. Bylinkám ze supermarketu se raději vyhněte, protože jsou určené pro okamžitou spotřebu a ne pro dlouhodobé pěstování. Bylinky si doma přesaďte do květináčů nebo truhlíků. Jestliže se rozhodnete pěstovat přímo ze semínek, musíte počítat s tím, že si chvíli počkáte, než se vám zazelenají. Semínka zalévejte opatrně, raději rozprašovačem, abyste je ze zeminy nevyplavili. Nezapomeňte si je označit cedulkou, abyste věděli, kde vám co roste.

Do čeho sázet a sít?
Semínka sejte a rostlinky sázejte do výsevního substrátu či rašeliny. Nedávejte je ale příliš hluboko, aby se mohly prodrat na povrch. Udržujte je v teplu a vlhku, ale pozor na to, aby vám nazahnily.

Světlo a teplo.
Bylinky potřebují dostatek světla, ale pozor dávejte na přímé slunce, které by vám mohlo rostlinky spálit. Nejlepší je situovat bylinky na jih, kde se jim daří nejlépe. Pokud v bytě topíte, myslete na to, že bylinky nemají rády suchý vzduch.

Spolu nebo zvlášť?
Každou bylinku nemusíte vysazovat zvlášť. Je ale vhodné je správně nakombinovat, aby si vzájemně neškodily. Na skupinové pěstování je nejlepší truhlík nebo kaskádový hrnec.

Které bylinky můžou být společně v jednom květináči?
·         Šalvěj, petržel, pažitka, dobromysl, mateřídouška.
·         Anýz, kopr, koriandr, fenykl.
·         Různé druhy bazalky.
·         Pozor na mátu a tymián – ty potřebují raději růst samostatně.

Category Nezařazené